Bonsai Ağacı Bakımı

Bonsai Ağacı Bakımı

Bonsai Ağacı Bakımı

Bonsai ağaçlarını yeni yeni tanıyor olsak da popüler olmaları uzun sürmedi. Neredeyse her ev ve ofiste bir bonsai ağacı görmek mümkün. Bunun nedeni ise hediye olarak verildiğinde büyük bir anlam içermesidir. Sanat ile büyütülen bir ağaç hediyesinin değeri elbette büyük olacaktır. Bonsai ağacı bakımı türlerine göre değişir. Bu yüzden sahip olduğunuz bonsainin türünü öğrenmelisiniz. Eğer bir bonsai sahibi değilseniz de almadan önce bakımları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bonsai ağaçları yerel ve online çiçek firmalarında zengin çeşitleriyle yer alıyor. Dekor açısından şık bonsailer https://www.kalitecicek.com/urunler/bonsai bu gibi sitelerde uygun fiyatlarda satılıyor. Çiçek hediye etmek isteyip hangisini alacağım sorusuna sahip olanlar bonsai tercih edebilirler. Çünkü onları herkese hediye edebilirsiniz. Çiçek mağazalarında satılan bonsai türleri genel olarak ficus, zelkova, buxus ve zeytin ağacıdır. Her birinin bakımı farklı olduğu için iç mekanda mı yoksa dış mekanda mı bakıldıklarına dikkat etmelisiniz. Bazıları iç mekanda bakıma uygun olan bir bonsai türünü balkonda bakmaya çalıştığı için ölmesine neden olabiliyorlar.

Bonsai satın aldığınızda ya da size hediye olarak verildiğinde zamanı geldiğinde budama yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Onlar sanatsal şekilde budanıp bodurlaştırıldıkları için şekilleri yana eğik oluyor. İyi bakım yapıldıklarında çiçek açıyor ve meyve veriyorlar. Tabi meyve ağacı ise. Üstelik bu meyveler yenebilenler arasında. Akdeniz bölgemizde yetişen zeytin ağacı bonsailer de zeytin veriyorlar. Yeter ki ne kadar güneş istediklerini, suyu ne kadar vereceğinizi, hangi toprağı kullanacağınızı ve budamayı nasıl ve ne zaman yapacağınızı araştırıp öğrenin. Gerisi büyük bir keyif ile gelecek bunların sonucunda da çiçek açmış güzel bir canlı arkadaş sahibi olacaksınız. Teraryum içerisinde yer alanlar için teraryum da bakım konusunu araştırmalısınız.

Genel Kültür