Çocuklarda beyin felcine karşı refleksoloji

Çocuklarda beyin felcine karşı refleksoloji

SP’li çocuklarda görülen artmış kas kasılmalarının (spastisite) fiziksel olarak çocukları etkileyen en önemli parametre olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, spastisiteyi azaltmak için yapılan enjeksiyon uygulamaları, cerrahiler, fizik tedavi uygulamaları ve egzersizlerin spastisiteyi azaltsa da tam olarak ortadan kaldırmaya yardımcı olmadığına dikkati çekiyor. Son yıllarda popüler olarak kullanılmaya başlanan tamamlayıcı tıp yöntemlerinin SP tedavisinde yardımcı olarak kullanıldığını söyleyen Gamze Şenbursa, refleksolojinin uygulama yöntemleri hakkında şu bilgileri verdi:

Refleksoloji sonrası çocuktaki gelişmeler

SP’li çocuklarda güvenilir bir şekilde uygulanan yüz, el ve ayak refleksolojisi semptomların şiddetini azaltmada etkili bir yöntemdir. 2018 yılında Complementary Terapies in Clinical Practice’de yayımlanan çalışma, uzun süreli refleksoloji uygulamasının SP’li çocuklarda özgüvende artış, yürüyüşte iyileşme, spastisitede azalma ve refleksoloji sonrası iletişim, konuşma ve algıda artış olduğunu göstermiştir. 2017 yılında Applied Nursing Research’de yayımlanan çalışmaya göre, refleksoloji uygulaması sonrası çocukların başka birine olan bağımlılığı azalmıştır. 2018 yılında Pediatrics and Neonatology’de yayımlanan çalışmada refleksoloji uygulamasının kabızlığı azalttığı görülmüştür. Özellikle SP’li çocuklarda görülen ve bazen çözümünün bulunamadığı kabızlık problemlerinde çok etkili bir yöntemdir.

Ailelere öğretiliyor

Tamamlayıcı tıp uygulamaları her zaman medikal tedavi ve rehabilitasyon sürecine yardımcı uygulamalardır. Tek başına uygulandıklarında etkileri olsa bile özellikle rehabilitasyon sürecine ek olarak uygulandığında fiziksel ve mental açıdan güzel sonuçlar alınmaktadır. Ancak kısa süreli bir tedavi değildir o yüzden tedavi sürecine ek olarak ailelere öğretilecek aile eğitim programı ile aileler de tedavi sürecinin bir parçası haline getirilebilmektedir.

Suistimale açık bir konu

Refleksoloji ülkemizde oldukça gündemdedir fakat bu konu suistimale açıktır. İki günlük eğitimlerle tedavi yapacağını iddia eden kişilere itibar etmemek gerekir. SP’li bir çocuğu tedavi etmek için detaylı bir refleksoloji eğitimi almak ve makro haritaların dışında mikro haritalara da çalışmak gereklidir. Süreci takip edecek kişinin bu konuda yeterli eğitimi almış olduğundan emin olmak önemlidir. Aksi takdirde maddi ve manevi kayıplar yaşayabilirsiniz. Serebral Palsi’nin görülme sıklığı dünya üzerinde her bin canlı doğumda 2.1 olarak tespit edilmiştir.

Kaynak: makroicerik.com

Sağlık