Copa Libertadores Kupasında Heyecan Devam Ediyor

Copa Libertadores Kupasında Heyecan Devam Ediyor

Copa Libertadores Kupasında Heyecan Devam Ediyor

Copa Libertadores, Güney Amerika kıtasının en büyük ve prestijli futbol turnuvasıdır. 1960 yılında Güney Amerika Futbol Konfederasyonu tarafından düzenlenmeye başlanan turnuva, Avrupa Şampiyonlar Ligi’ne benzerlik gösterir. Kıtanın en iyi kulüplerinin katıldığı turnuva, her sene büyük bir heyecanla takip edilir. süperbet giriş

Copa Libertadores, CONMEBOL başkanı Alberto Armando ve River Plate başkanı Jose Ramos Delgado’nun önerisiyle 1959 yılında düşünülmeye başlandı. İlk olarak 1960 yılında Brezilya, Arjantin, Şili, Paraguay ve Uruguay’dan sekiz kulübün katılımıyla düzenlendi. İlk şampiyonlukta Arjantin kulübü CA Independiente mutlu sona ulaştı.

Başlangıçta turnuva, Güney Amerika’nın en büyük futbol takımlarını bir araya getirerek, bir kıta şampiyonu çıkarmayı hedefliyordu. Ancak sonraki yıllarda turnuva, kıta futbolunun yanı sıra, tüm dünyada büyük bir ilgi gördü ve bugün Güney Amerika futbol tarihindeki en prestijli turnuva haline geldi.

Turnuvanın formatı, ilk aşamada kulüpler gruplara ayrılır ve birbirleriyle iki maç üzerinden karşılaşırlar. Dört grupta oynanan karşılaşmalar sonrasında, gruplarının birinci ve ikinci takımları ile en yüksek üçüncü puan alan kulüpler, çeyrek final aşamasına yükselir. İlk önce çeyrek final karşılaşmaları oynanır, ardından yarı final ve final aşamalarına geçilir.

Final iki maçtan oluşur ve ülke dışındaki bir şehirde oynanır. Eşitliğin bozulmaması durumunda ise penaltı atışlarına geçilir. Copa Libertadores, Güney Amerika futbolunun en büyük kulüplerini görmemize olanak tanıyan bir turnuva olduğundan dolayı, bazı unutulmaz maç ve futbolculara ev sahipliği yapmıştır.

Spor