Dış Cephe Kaplamalarının Temel İşlevi

Dış Cephe Kaplamalarının Temel İşlevi

Duvar kaplaması ya da dış cephe kaplama sistemi bir evin ya da binanın bir duvarının dış tarafına yapıştırılmak sureti ile eklenen koruyucu malzemedir. Çatı ile beraber en önemlisi güneş, yağmur, kar, soğuk ve sıcak dahil olmak üzere bunun gibi elementlere karşı ilk savunma hattını oluşturan ve aynı zamanda iç cephede stabil, daha rahat ve konforlu bir ortam yaratan kaplama sistemleridir. Dış cephe kaplamaları çeşitli kullanım alanına sahiptir.

 Dış Cephe Kaplamalarının Temel İşlevi

 Dış cephe kaplamaları, direkt olarak yapı dışından, yani atmosferden gelen etkileri duvar çekirdeğinden koruyan bir malzemeden oluşur. Dış cephe kaplamalarının temel işlevi, ısı yalıtımını arttırmak ve estetik bir görünümü sağlamaktır.

 İyi Bir Dış Cephede Olması Gerekenler

 İyi bir dış cephe kaplama sistemi çok sayıda özellik taşır. Bu özellikler, dış cephe kaplama sisteminin tercih edilmesinde önemli bir etki yaratır. Bununla birlikte uygulanacak olan kaplamalar atmosferin kimyasal içerikli etkilerine karşı dayanıklı olmalıdır. Ayrıca, güneş ışınlarının binalara göstereceği zararlı etkilerinden bozulmamalıdır. Sıcaklık farkı nedeni ile meydana gelebilecek genleşme ve daralmalardan dolayı dış cephe kaplama sistemi, binalara ve evlere zarar gelmemesini sağlamalıdır. Su geçirmez yapıları yüksek düzeyde olmalıdır.

 Yağmur, kar ve dolu gibi hava şartları nedeni ile oluşan yağış sularından bozulmamalıdır ve buna ilave olarak bu suları içeri almamalıdır. Dış cephe kaplamalarının iyi bir havalandırma özelliği olmalıdır. Binaların veya evlerin cephe kaplama ile giydirilmesi ile birlikte bu yapılar rüzgârın oluşturduğu yüke ve rüzgâra karşı geçirimsiz olmalıdır. Dış cephe kaplamalarının en önemli özelliklerinden bir tanesi de binalar üzerinde oluşan herhangi bir aşınma durumunun oluşması halinde kolay ve rahat bir şekilde onarılabilir bir yapıya sahip olmasıdır.

 Dış Cephe Kaplamalarında Estetik Görünüm

 Dış cephe kaplamaları çeşitli özelliklerinin olmasının yanında estetik bir görünümün oluşturulabilmesi için de sıklıkla tercih edilen bir sistemdir. Bu kaplamalar binanın mimari özelliklerine uygun bir şekilde binaların üzerine giydirilir. Bunun yanında binaların daha iyi bir kalitede görünmesine yardımcı olur. Çoğu cephe tasarımları, estetik olarak iyi bir görünümün elde edilmesi amacı ile uygulanır.

Ekonomi