Kanser hastalarına Küba’da tedavi

Kanser hastalarına Küba’da tedavi

Türkiye’den özellikle kanser aşısı için Küba’ya gitmek isteyenlere aracılık eden QBA Medi Tours yöneticileri, çok ciddi talep olduğunun altını çizdi. Küba Sağlık Bakanlığı, Elçilik ile Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan resmi onaylı QBA Medi Tours Sağlık Danışmanı Arzu Gürbüz, “Ülkemizde özellikle kanser tedavisi olmak amacıyla Küba’ya gitmek isteyen çok fazla hasta var. Bize başvuran kanser hastalarının raporları, kurumumuz tarafından Küba’ya gönderiliyor. Orada bulunan uzman onkologlar kısa bir süre içerisinde hastamızın Küba’daki tedavilere uygun olup olmadığını bize bildiriyorlar. Raporların onaylanması durumunda, başvuran hastanın tedavi için Küba’ya ulaşımını sağlıyoruz. Hastamız için uygun bir tedavi mümkün ise ne tür bir tedavinin uygulanacağı, ne kadar süreceği ve ortaya çıkacak olan maliyeti bizlere Küba Sağlık Bakanlığı tarafından bildiriyorlar.” açıklamasını yaptı.

Kanser Aşısının Yan Etkisi Yok

Küba’da tedaviyi uygulayan profesörlerin, “Cilt altındaki uygulama yerinde dahi bir yan etki görmedik. Bu büyük bir avantaj” bilgisini verdiklerinin altını çizen Arzu Gürbüz, “Küba’da aşı tedavileri ve alternatif biyoterapi yöntemi bulunuyor. Küçük hücreli olmayan (küçük hücre dışı NSCLC) akciğer kanseri başta olmak üzere; baş ve boyun, kolon, mide, pankreas, meme, yumuşak doku kanseri gibi birçok kanser türüne tedavi uygulanıyor. Bunun yanında aşı tedavisi uygulanan kanser türleri, yine küçük hücreli olmayan (küçük hücre dışı NSCLC) akciğer kanseri, beyin tümörleri (glioblastom), kan kanseri gibi kanser türleridir.

Bu aşı doğrudan tümöre saldırmıyor. Tümörün ürettiği ve kanda dolaşan “epidermal büyüme faktörü” adlı proteini hedef alıyor. Bu protein hücrelere büyümesini ve bölünmesini söylüyor. Aşı işte bu proteinin kanser hücresine yapışmasını engelliyor. Küba’daki aşı tedavileri önleyici bir aşı değil, var olan tümörlerin büyümesini ve metastaz oluşmasını engelliyor. Geç aşama kanseri beraber yaşanabilen bir hastalığa dönüşüyor. Tedavinin amacı kanseri kronik bir hastalığa dönüştürmek” sözlerini ifade etti.

Arif Sağ da Tedavi İçin Küba’ya Gitmişti…

2017 yılının Aralık ayında ünlü sanatçı Arif Sağ’ın kanser tedavisi olmak amacıyla QBA Medi Tours ile Küba’ya gittiğini belirten Gürbüz, “Akciğer kanseri hastası olan değerli sanatçımız Arif Sağ kurumumuz aracılığı ile Küba’ya giderek tedavi olmuştur. Arif Sağ’a ‘yaşam kalitesi programı’ adı altında bilinen bağışıklık sistemini güçlendiren, kemoterapi-radyoterapi yan etkilerini azaltan bir tedavi yöntemi uygulanmıştır. Bu tedavinin Küba’daki süresi 5 gün kadar sürdü. QBA Medi Tours olarak bizler, sürecin en başından sonuna kadar hastalarımızın fizyolojik ve pskilojik anlamda yanında olmayı amaçlıyoruz. Türkiye’den giden hastaların Küba’daki ailesi oluyoruz. Hastaların bu süreci en hafif şekilde atlatması için elimizden gelen herşeyi yapıyoruz diyebilirim” dedi.

Kaynak: habersundu.com

Sağlık