Kredi Notu Nedir

Kredi Notu Nedir

Kredi Notu Nedir?

Gelecek yatırımlarımızda ya da planladığımız herhangi bir satın almada kredi kullanımı pek çoğumuzun başvurduğu finansal bir işlemdir. Kredi alabilmek için ise aranan en önemli koşullardan biri başvuran kişinin kredi notu yüksekliğidir. Kişilerin bankacılık işlemlerindeki performansı ile belirlenen kredi notu süre içinde değişiklik gösteren, düşebilen ya da yükselebilen bir değerdir.

Bütün bankaların kolayca ulaşabildiği kredi siciliniz, bankalar ile gerçekleştirdiğiniz tüm işlemleri içeren bir kişisel finans geçmişini ifade eder. Bankalar kendilerinden borç isteyen yani kredi kullanmak için başvuran kişilerin ilk olarak kredi sicilini incelemeye alır ve geçmiş verileri inceleyerek kişinin kredi notunu ortaya çıkarırlar. Dolayısıyla bir yatırım ya da tüketim için desteğe ihtiyacınız olduğunda ilk olarak kredi sicilinizin uyumlu olduğunu ve bankaların da bu sicile göre sizi notlandırarak gereken desteği verip vermemek konusunda karar kılacağını bilmelisiniz.

Tanım olarak kredi notu; bir finansal yükümlülüğe girmek istediğinizde bu ödemeyi nasıl yapacağınıza dair performansınızı geçmiş zamanların verileri ile ortaya koyan bir gösterge olarak verilir. Bu not kişiden kişiye, 1 ile 1900 arasında değişiklik gösterir. En düşük not olan “1” kişinin en çok risk taşıyan müşteri profiline sahip olduğunu, 1900 puana sahip ise borçlarına en sadık, en güvenilir kişi olduğunu gösterir. Bankadan bankaya değişse dahi, kurumsal bankalar kredi notu 900 veya 1000’in altındaki müşterilere kredi vermeye pek yanaşmazken, notu 1200’ün üstünde olan kişiler gelirlerine bağlı olarak daha kolay kredi çekebilirler. Yani kredi notumuzun yüksekliği ile finans kurumlarının gözündeki konumumuz paralellik arz etmektedir.

Kredi Notunuzu Nasıl Yükseltirsiniz?

Kredi notu, geçmişte gecikmeye düşmüş ödemeler yüzünden etkilenip kredi verilebilecek sınırın altına inebilir. Bu durumda yapılacak şey en baştan güven tahsis etmektir. Yani bankanızda bir vadesiz hesap açıp maaşınızın ya da düzenli gelirlerinizin bu hesaba yatırılmasını sağlayarak işe başlayabilirsiniz. Hesabınızdan düzenli ödemelerinizi yaparken birkaç faturayı da otomatik ödemeye bağlamanın faydası olacaktır. Tabi ki bu yine biraz zaman gerektirecektir ve ödeme disiplinine bir süre devam etmeniz istenecektir. Kredi notu yükseltme hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz https://www.finanskredisi.com/ web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ekonomi