Minyatür Pinscher

Minyatür Pinscher

Hayatı seviyor olmanın sadece kişinin içinde var olan duyguyla sınırlı kalamaz. Hayatı sevebilmek için bir eşe, arkadaşa kişinin ihtiyacının olması, hayatı boyunca bu ihtiyacı duyması kişinin ruhunda fıtri olarak ihtiyaç halinin istikrarlı olması halinden kaynaklanmaktadır. Yaşadıkça seviyor, sevdikçe daha çok seviyoruz hayatı.

Burada bahsedilecek olan ev arkadaşı olabilecek sevimli Minyatür Pinscher adındaki köpek cinsidir. Pinscher Almanca ısırtıcı anlamına gelir.

Köpek sahiplenme düşüncesinde olanlar için bu köpek cinsi ilk basamakta yer alabilir. Estetik görünüşlü olması da tercih edilmesinde etkili olur.

Alman Menşeli Olan Köpeğin Tarihçesi

 1. Doberman cinsi köpeklere benzer.
 2. Irkı ise Doberman cinsi köpeklere dayanır.
 3. Bazı kaynaklara göre 2000 yıl öncesine dayandığı söylenilir.
 4. Karl Friendrich Louis Doberman tarafından eğitilmiştir ilk olarak.

Almanya’ da köpek sahiplenme düşüncesinin akıllarda, evlerde ve ahırlardaki fareleri öldürmek amacıyla köpeği eğitmek ve kullanmak adına oluşmuştur.

1895 yılında Almanya’ da bu tür köpek cinsleri adına kulüpler kurulmuştur.

Avrupa’ da popülerliğini korumuştur.

Egzersiz İhtiyacı ve Vücut Yapıları

 • Yapıları aktif ve atletiktir. Sürekli hareketli olmaları egzersiz yapma ihtiyacını kamçılar.
 • Rahatlıkla sahibinin dizinin dibinde oturabilmesi için beyninde hareketliliğini sağlayan elektriksel akımın sakinleşmesi yani bedeninde stimülasyonun olması gerekir.
 • Tenis topunu yakalamak, koşuşturmak en sevdiği egzersiz türleridir.
 • Günlük normalde 30 dakika egzersiz yapması gerekir.

Minyatür Pinscher cinsi köpekler 25-28 santimdir. Ağırlıkları 3 ya da 5 kilogramdır. Boyu normal bir oyuncak köpeğin boyunda olduğu için Avrupa’ da king of toys olarak bilinir.

Alman Cinsi Olan Köpeğin Beslenme Şekli

 1. Ölçek olarak 1/2 veya 1 ölçek şeklinde verilir.
 2. Kuru mamayı gün içerisinde 2′ ye bölerek verilir.
 3. Az ya da çok yemesi büyüklüğüne, yaşına, yapısına göre farklılık gösterir.

Diğer özelliklerine gelince tüyleri kısa ve parlaktır. Parlaklığını korumak için gün aşırı tımarlanması uygun olur. Tüylerinin bakımı, diğer cinsler göre daha kolaydır.

Sık banyo yaptırılması önerilmez. Çünkü cildi kurur.

Dişlerinde tartar oluşmaması için hafta içerisinde birkaç kez temizlenmesi gerekir.

Ayda 1 ya da 2 kez tırnakları kesilmelidir. Köpeklerin ayaklarında kan damarları bulunur. Buna dikkat edilmeli ve çok kısa kesilmemelidir. Çünkü kanama olur.

Sadece dış kulağı temizlenmelidir.

Bu türün sosyalleşmeyi öğrenmesi çok önemlidir. İyi eğitildiği sürece iyi geçinir. Çocuklarla daha iyi vakit geçirir. 10 yaş üzeri çocuklara sahip ailelerin bu tür köpeklere sahip olması uygundur. Yapı olarak memeli hayvanları takip etme eğilimi gösterir.

Genel Kültür