Modern Tenis Nasıl Oynanıyor

Modern Tenis Nasıl Oynanıyor

Modern Tenis Nasıl Oynanıyor?

Tenis, dünya çapında oynanan ve her yaştan insanın keyif aldığı bir spordur. Spor, karşı takımdan daha fazla puan almak için bir ağa topa vuran iki oyuncu takımı içerir. Oyuncular aynı anda sahada olmalıdır, ancak oyun sırasında pozisyonlarını değiştirebilirler. Tenisin kuralları, oyunu heyecanlı tutmak için zamanla değişti. Spor, Viktorya dönemi ordu subayları arasındaki tenis maçlarından kaynaklanır ve ona katılanlar için boş zaman etkinliği sağlar. Tenis çantaları büyük çantalardır.

Tenisin ilk kaydedilen versiyonu 1874’teydi. Bir zamanlar yalnızca zengin insanlar tarafından oynanıyordu, ancak bu, 1880’lerde kamu mahkemelerinin kurulması. Bu erken aşamadaki kurallar oldukça katıydı, oyuncular sadece her üç sayıya bir servis atabiliyorlardı ve ara sokaktan aşağı vurduktan sonra topa sadece bir kez voleleye biliyorlardı. Zamanla, oyunun kuralları herkesin zevk alabilmesi için daha rahat hale gelmeye başladı, çoğu amatör turnuva hala katı kurallar uyguluyor. Tenis ayakkabıları günümüzde yüksek taban ayakkabılardır.

Tenis Oynama Hakkında Bilinmesi Gereken Oynanış Kuralları Nelerdir?

Bir oyuncu, başka bir sete başlamadan önce üç saniye ve art arda atışlar arasında üç saniye beklemelidir. Topa vurduktan sonra, oyuncular başka bir atış denemeden önce en az iki saniye beklemelidir. Bunu yapmamak ‘izin verme’ ile sonuçlanır, bu olduğunda, oyuncuların oynamaya devam edebilmesi için bir dakikalık bir ara verilir. Bu kurallar, her maçın herkes için eğlenceli olmasını sağlar ve çok puanlı uzun maçları teşvik eder. Tenis raketleri topa vurma konusunda uzmanlık gerektirir.

Tenis maçları, durumları adil ve tutarlı bir şekilde ele almak için eğitilmiş iki veya üç görevli tarafından yönetilir. Her maç, rekabet düzeyine bağlı olarak altı veya yedi oyun süren dört sete bölünür. Bir takım arka arkaya dört set kazanırsa, oyun sırasında hangi takımın daha fazla puan aldığına bakılmaksızın galip ilan edilir. Daha sonra, her iki takımın da eşit sayıda set kazanması durumunda kimin kazanacağını bir tiebreaker belirleyecektir. Her sette altı oyundan sonra her iki takımın da berabere kalması durumunda, oyun bir takım diğerine üstünlük kazanana kadar ekstra oyunların oynanacağı 15 dakikalık bir uzatmaya geçecektir.

Spor