Soft Tenis Nasıl Oynanır

Soft Tenis Nasıl Oynanır

Oldukça enerji gerektiren ve çoğu sporcu tarafından sevilen soft tenis oyunu, çim tenisinin açık havadaki kortlarda ya da salonda oynandığı şeklidir. Soft tenis oyununda yumuşak top kullanılır. 1994 yılından beri resmî spor konumunda olan soft tenis oyunu Güney Kore, Tayvan ve Japonya gibi ülkelerde sıklıkla oynanmaktadır. Soft tenis oyun kuralları normal tenis oyunu ile aynıdır. Soft tenis oyununda kolun alt kısmından ya da üst kısmından atılabilir. Soft tenis oyununda puanlama durumunda da aynı normal tenis oyunundaki gibi farklılık göstermemektedir. Soft tenis oyununda tekler karşılaşması 7 setten 4 setin kazanılması ile çift oyunlarda ise 9 setten 5 oyunun kazanılması sayesinde oynanmaktadır.3-3 ya da 4-4 beraberlik görülmesi durumunda ise tie break oyunu oynanmaktadır. Her türlü tenis ekipmanına ve tenis çantası modellerine tenis market’den ulaşabilirsiniz.

Soft Tenis Kuralları Nelerdir?

Son derece popüler hale gelen ve keyifle oynanan tenis oyununda bazı önemli kurallar bulunmaktadır. Soft tenis hem açık havada hem de salonlarda oynanabilen zevkli ve kolay bir oyundur. Soft tenis karşılıklı ya da ikişer kişilik takımlardan oluşan gruplarla oynanmaktadır. Tenis oyun alanının düz bir zemine sahip olması oldukça önemlidir. Soft tenis maçı servis atışı ile başlar. İlk vuruş sonrasında oyun başlamış olur. Servisi ilk kullanan oyuncu tenis topunu çapraz noktaya isabet ettirerek sayı elde etmeye çalışır.

Oyuncuların elinde bulunan raket sayesinde oynanan bu oyunda amaç tenis topunu karşı tarafa geçirmektir. Karşıdaki rakip topu karşılayamaz ve tekrar sizin tarafa geçmesini sağlayamaz ise topu atan taraf sayıyı kazanmış olur. Soft tenis oyununda servis kullanan taraf topa bir defa hamle yapmalıdır. Topun fileye takılma durumuna ise let denilmektedir. Let durumu gerçekleştiği zaman servis kullanan kişi atışı tekrarlamak zorundadır. Tekrardan servis kullanıldığı halde top yine fileye takılır ise sayı karşı tarafın olur. Oyuncunun sayı kazanmak için attığı top rakip sahada sadece iki defa sekmelidir ya da rakip topu hemen dışarı atabilir. Sayı kazanmak için raketi güçlükle sıkı bir şekilde tutmak ve tenis topuna süratle sert bir şekilde vurmak oldukça önemlidir.

Spor