Spor Yapanlar Tatilde Nasıl Beslenmeli

Spor Yapanlar Tatilde Nasıl Beslenmeli

Spor Yapanlar Tatilde Nasıl Beslenmeli? Yapılan Hatalar Nelerdir?

Tatil sezonunda, sporcular ve oldukça aktif olan kişiler için sakince tatil yapmak zor olabiliyor. Antrenman rutinlerindeki değişiklikler, seyahat ve diyet değişiklikleri, düzenli bir yaşam tarzına alışmış olanlar için endişe yaratabilir. İyi beslenme ve yeme zamanlaması antrenman, toparlanma ve performans için önemlidir. Ancak gıda alımı ya hep ya hiç olmak zorunda değildir. Sporcular için tatil beslenmesi, antrenman ve performansı en üst düzeye çıkarırken de eğlenmeye izin verebilir. Bu keyifli mevsimde endişe duyabileceğiniz alanlar ve yemek yemenin püf noktaları bulunur.

Sporcuların Tatilde Yemek Yerken Yaptığı Hatalar

Kendinizi elinizden gelenin en iyisini yapmaya adadınız ve doğru şeyi yaptığınızı düşünüyorsunuz. Gerçek anlamda spor yaparken, eğitiminizden, iyileşmenizden ve hatta fiziksel ve zihinsel sağlığınızdan kimi zaman ödün veriyorsunuz. Sporcu olarak yılın bu zamanında yaptığı bazı büyük hatalara dikkat etmelisin.

Daha az yemeye çalıştığınız sabah veya öğleden sonra bir antrenman seansına başlamak, yüksek yoğunluk, güç ve dayanıklılık için daha az enerjiniz olduğu anlamına geli. Performans gerçekten önceliğiniz ise, gününüzü normal bir şekilde geçirecek, aktif ve sürekli olarak iyileşen kaslarınıza ihtiyaç duydukları şeyi sağlayacak kadar yemek yemelisiniz. Antrenmanınız için düşük enerjinin yanı sıra, daha fazla yemek için tüm hafta boyunca öğün ve atıştırmalıklardan kaçınmanız da iyileşmenizi sağlar. Sağlıklı yağlar ve diğer temel besinlerin yanı sıra gün boyunca orta düzeyde protein sağlamak için her zamanki gibi beslenmek istiyor olabilirsiniz. Yine de tatilde yemeğinizi veya planladığınız herhangi bir şeyi yiyebilirsiniz, ancak aşırı derecede, abartmadan tatil yemeklerinizin tadını fazlasıyla çıkarabilirsiniz.

Tatilde nasıl beslenmeniz gerektiğini, tatil boyunca hangi besinlere yer vermeniz ve ne kadar kaçamak yapabileceğinizi öğrenebilmek için Burak Kulaksız ile iletişime geçebilirsiniz. Tatilde kendinize biraz rahatlamak için alan yaratabilir ve normalde yemediğiniz besinleri alabilirsiniz. Normal zamanlarda yemekten korktuğunuz yiyecekler ve atıştırmalıklar, tatilde sizin için bir ödül olabilir. Bu anlamda kendinizi rahat bırakmak ve kötü diye adlandırılan yiyecekleri yemek sizi strese sokmamalıdır. Kendinize izin verin ve rahatlamaya çalışın.

Spor