Tatil dönemi cilt bakımı

Tatil dönemi cilt bakımı

Yıl boyu hayalini kurduğunuz ve senenin yorgunluğunu atmak için belki de aylardır planladığınız tatil dönemi geldi çattı, hatta pek çoğumuz için çoktan başladı. İsveçli güzellik markası Foreo’nun sizler için hazırladığı pratik ipuçlarıyla çok da vakit ayırmadan cildinizi koruyabilirsiniz. İşte tatil boyu sağlıklı bir cilt için tüm seyahatlerinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz 5 güzellik önerisi.

Mutlaka koruyucu kullanın

Yakıcı güneş ciltte ciddi hasarlara yol açabilir. Cildimiz sadece plaja gittiğimizde değil, gün boyu zararlı güneş ışınlarına maruz kalıyor. Üstelik gölgede olmak da zararlı ışınların etkisini tamamen yok etmeye yeterli değil. Dolayısıyla güneş koruyucu krem kullanımını tatil boyunca aksatmamak cildinizin sağlığı için büyük önem taşıyor. Uzmanlar doğrudan güneş ışınlarına maruz kalınacaksa kullanılacak güneş kreminin en az 30 SPF olmasını öneriyorlar.

Güneş sonrası cildinizi nemlendirin

Tuzlu su ve güneş cildi kurutur. Düzenli koruyucu güneş kremi kullanımı cildin nem dengesini korumaya yardımcı olsa da ne yazık ki tek başına yeterli değil. Bu sebeple plaj sonrası duş aldıktan sonra hafif nemlendiriciler kullanmak cildin gün boyu güneş, havuz veya denizden kaynaklanan kuruluğunu onaracaktır. Ayrıca cildinizin kurumasını önlemek için günde 7-8 bardak su ve doğal antioksidan içeren içecekleri tüketmeyi ihmal etmeyin.

Düzenli cilt bakımı yaptırın

Söz konusu cilt temizliği olduğunda en önemli aşamalardan biri cildi kurutmadan kir ve yağdan arındırmak. Düzgün temizlenmeyen cildin üzerinde kalan makyaj kalıntıları ve kir güneş ışınları ile birleştiğinde leke oluşumuna yol açabilir. Lekelerin görünümünü en aza indirecek şekilde tasarlanmış yüz temizleme apartları hem makyaj kalıntılarını temizler, hem de kir ve yağı %99,5 oranında gidermeye yardımcı olur. Ayrıca, hızlı kuruyan gözeneksiz yapısıyla ultra hijyenik silikonlu ürünler bakteri oluşumunu önler ve sizi fırça temizliği zahmetinden kurtarır. Üstelik pratik boyutuyla bavulunuzda minimum yer kaplar.

Güneş gözlüğünü unutmayın

Cildin en hassas ve en hızlı deforme olan yerlerinden biri göz çevresidir. Dolayısıyla, düzenli bakıma en çok bu bölge ihtiyaç duyar. UV ışınlarının zararlı etkilerinden korunmanın en önemli yollarından biri de güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmemektir. Gözlük tercihinizi yaparken seçtiğiniz modelin UV ışınlarının %99’unu süzdüğünden emin olun.

Şapkasız çıkmayın

Cildinizi yakıcı güneş ışınlarından korumanın bir diğer etkili ve en geleneksel yöntemi ise şapka takmak. Yüzünüzün yanı sıra boyun ve ense bölgenizi de korumaya yardımcı olacak modellerde şapkalarla hem cildinizi zararlı ışınlardan koruyabilirsiniz hem de doğrudan güneşe maruz kalmanın sebep olacağı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına engel olabilirsiniz.

Kaynak: ilkhaberi.com

Moda ve Yaşam