Tenis Antrenmanları Ve Tenis Müsabakalarında Kullanılan Topun Özelliği Nasıl Olmalıdır

Tenis Antrenmanları Ve Tenis Müsabakalarında Kullanılan Topun Özelliği Nasıl Olmalıdır

Tenis topu, tenis sporu için kullanılan, tenis için temel ve gerekli olan bir ekipmandır. Tenis toplarının kullanımında gerekli kurallar vardır. Bu kurallar ise yönetmelik tarafından belirlenmiş olan birtakım kurallardır. Tenis topunun neon bir renkte tercih edilmesi gerekiyor. Neon yeşili, neon pembesi gibi renklerde tenis topu kullanılsa da en çok tercih edilen tenis topunun rengi neon sarı rengidir. Yönetmelik tarafından belirlenmiş olan kurallar doğrultusunda inceleme yapıldığı zaman topun tercih edilmesinde kriterlere uyum sağlaması gerekiyor. Tenis topu, boyutu, ağırlığı, ölçüsü yani gramajı açısından uygun olan bir top olmalıdır. Aynı zamanda topun deformasyonu ve topun zıplama yüksekliği de bu kriterlerin arasında bulunan bir husustur. Tenis topları yaklaşık 56 ile 58 gram ağırlığında olmalı ve 1 atmosfer basıncına sahip olmalıdır.

Tenis Maçları Nasıl Başlamalıdır?

Tenis maçları servis adı verilen atışlar ile başlar. Takımlardan ya da oyunculardan bir tanesi servis atışını gerçekleştirir ve maçı başlatmış olur. Servis atışı ise belirlenen çizginin ardında ve belirlenen kurallar çerçevesinde gerçekleştirilmelidir. İlk servis sol taraftan ve ikinci servis ise sağ taraftan atılması halinde doğru servis atışı gerçekleştirilmiş olur. Servis atışı kurallar dışında gerçekleşir ya da atış doğru bir şekilde yapılamaz ise puan kaybına yol açar. Tenis maçlarında ya da tenis antrenmanlarında her set başında servis atışı gerçekleşmesi gerekir.

Tenis Sporu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tenis sporu uzun yıllardan beri süregelen, raketle oynanan sporlar kategorisinde yer alan bir spor dalıdır. Tenis, ilk olarak Fransa ülkesinde ortaya çıkmış olup daha sonra İngilizce dili konuşulan birçok ülkede oynanmaya başlamış olan bir spor dalıdır. Tenisin asıl kökleri Ortaçağ Fransa’sında yer alır. Bugünkü tenis haline yakın bir şekilde oynanan tenis 1800’lü yıllardan beri oynanmaya devam ediyor. Tenis sporu, ulusal bir spor olması ile birlikte Türkiye’de de hakimiyetini sürdürmekte olan bir spor dalıdır. Tenis, Türkiye’de asıl olarak Türkiye Tenis Federasyonu’na bağlı olan bir spordur. Maçlar, müsabakalar ve her türlü lisans işlemleri bu federasyona bağlı kalarak gerçekleşir.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor