Yaz aylarında ışıltılı bir cilt için tavsiyeler

Yaz aylarında ışıltılı bir cilt için tavsiyeler

Kış aylarında çok severek yediğimiz yağlı ve ağır yiyeceklerden kurtulma vakti geldi. Bol karbonhidratlı yiyecekler yerine hafif ve serinletici yemekleri tercih etmeliyiz. Aynı zamanda sıcağın etkisiyle ciltte oluşabilecek hasarları da önlemek için farklı bir bakım gerekiyor. Yaz aylarında cilt bakımında küçük değişiklikler yapmak gerektiğini belirten Sebamed uzmanları “Cilde nefes aldıran, cildin 5.5 pH değeriyle uyumlu ve doğal koruyucu tabakasını sağlıklı tutan ürünler tercih edin” diyor.

Cilt için yedi öneri

– Tıpkı giysilerde olduğu gibi yaz aylarında yoğun ve yağlı bakım ürünleri kullanmaktan kaçınmalıyız. Nem ve ter ile birlikte gözenekleri tıkamayacak, cildin nefes almasına izin veren ürünler tercih edilmeli.

– Güneş koruyucu, hava ister güneşli olsun ister kapalı, sabah evden çıkmadan en az 20 dakika önce sürülmeli. Gün içinde de güneş kreminizi tazelemenizde fayda var.

– Güneş ışınlarıyla birlikte deniz suyu veya havuzlardaki klorlu su da cildimize zarar verebilir. Bu nedenle cildimizi temizlerken veya nemlendirirken ekstra hassas davranmak gerek. Cildin doğal koruyucu tabakasını sağlıklı tutmak için tıpkı cildiniz gibi pH değeri 5.5 olan ürünleri kullanın.

– Çoğumuzun kışın sarıldığı C vitamini güneşin zararlı etkilerine karşı korunmak için en etkili silahlardan biri. Yazın da bol bol C vitamini tüketin.

– Yaz aylarında A vitamini en iyi dostunuz olsun. Lekesiz bir cilt için, havuç, biber, kayısı, marul gibi A vitamini yönünden zengin besinler tüketin.

– Tabi yaz aylarında terleyerek kaybedilen su için cildi içeriden de nemlendirmek gerek. Yani bol bol su içmeyi unutmayın.

– Kolonya, parfüm gibi ürünler güneşle temas ettiğinde cildinizde leke bırakabilir. Bunun için yaz aylarında kolonya ve parfümü doğrudan cildinize değil, giyisilerinize sıkın

Kaynak: uzaktanhaber.com

Moda ve Yaşam