Yerden Isıtma Sistemleri Ucuz mu?

Yerden Isıtma Sistemleri Ucuz mu?

Gerek sağladığı estetik görünüm iç dekorasyona yaptığı katkı gerekse aynı oranda sağladığı yüksek enerji tasarrufu ile her geçen gün daha da tercih edilen ısıtma sistemleri arasına giren yerden ısıtma sistemleri hakkında en çok merak edilen sorulardan biri de böyle bir ısıtma sisteminin tam anlamıyla maliyetinin daire maliki için ne kadar olacağıdır. Öncelikle şunu söylemeliyiz ki söz konusu ısıtma sistemlerinde bütçe hesaplamaları olduğunda birden fazla faktörü işin içine katmalı asla sadece montaj veya teçhizat maliyetini düşünmeliyiz. Aksi halde artılar ve eksiler tablosu yaptığımızda her ne kadar ilk etapta ucuz olanı seçtiğimiz için bütçemiz artıda gözükse de ileriki dönemde yine ucuz olanı seçtiğimiz için başka kayıplar verebiliriz.

Yerden ısıtma sistemlerinin maliyeti nedir?

Şunu söylemeliyiz ki söz konusu ısıtma sistemleri olunca birden fazla seçenek ve her seçenek için birden fazla marka bulunmaktadır. Bu kapsamda markanın tecrübesi, kullandığı materyaller, üretim hacmi gibi birçok etken markaların fiyat politikasını etkilemektedir. Bu nedenle yerden ısıtma sistemleri için tek ve net bir fiyat vermek pek mümkün değildir. Ancak küçük nüanslara dikkat çekerek sizinle yerden ısıtma sisteminin diğer sistemlere göre ne denli artı veya eksi sağlayabileceğini söyleyebiliriz. Mesela yerden ısıtma sistemleri, zemin altına döşenen ısı boruları sayesinde yaklaşık 40 ila 50 santigrat derecelik sıcaklıklarla ilgili dairede yeterli bir ısı yaratabilmektedir. Bu radyatör sistemi yaklaşık 70 santigratlık sıcaklığa denk gelmektedir ki derecenin artması demek daha çok yakmak akabinde de daha yüksek fatura ödemek demektir. Bunun yanı sıra yerden ısıtma sistemlerinde zeminden tavana doğru bir ısıtma söz konusu olduğu için bu sistemde diğer ısıtma sistemlerinde olduğu gibi odalar arası ısı değişiklikleri veya ısı kayıpları yoktur. Bu da hem enerjiden tasarruf etmenizi hem de ay sonuna da bütçenizin daha makul gelmesini sağlamaktadır.

Dolayısıyla bu şartlar göz önünde bulundurulduğunda her ne kadar ilk etapta kurulumu diğer ısıtma sistemlerine göre bir miktar daha maliyetli olsa da uzun vadede yerden ısıtma sistemlerinin daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz.

Genel Kültür